ubezpieczenie samochodu - wypadek

Ubezpieczenie samochodu OC jest obowiązkowe, a za jego brak grożą kary finansowe. Każdy właściciel auta musi mieć wykupioną polisę, wystarczy w zakresie podstawowym. Najważniejsza staje się ciągłość ubezpieczenia, nawet jeden dzień zwłoki staje się źródłem problemów.

Uwaga na kary za brak ubezpieczenia OC

Brak aktualnej polisy OC samochodu sprawia, że kierowca zostanie zobowiązany do zapłacenia kary. Im więcej dni bez ważnego ubezpieczenia samochodu, tym gorzej. Oczywiście nawet jeden dzień przerwy wiąże się naliczeniem kary. Jej wysokość zależy także od rodzaju pojazdu, minimalnego wynagrodzenia brutto w danym roku kalendarzowym. W najgorszej sytuacji są osoby, które nie mają aktualnej polisy OC od ponad 14 dni. Muszą liczyć się z karą w wysokości 6020 zł w przypadku samochodu osobowego i aż 9030 zł przy samochodzie ciężarowym. Za inne pojazdy, które muszą mieć wykupione OC, również pojawiają się konsekwencje przy jego braku. Jeśli polisa wygasła powyżej 14 dni, to kara wyniesie 1000 zł. Nawet w przypadku nieaktualnej polisy do trzech dni trzeba zapłacić 1200 zł za samochód osobowy lub 1810 zł za pojazd ciężarowy. Z kolei w przypadku nieważnego ubezpieczenia OC od 4 do 14 dni kara wynosi 3010 zł za samochód osobowy i 4520 zł za auto ciężarowe.

Za nałożenie kary odpowiada ubezpieczeniowy fundusz gwarancyjny. Łatwo wobec tego wywnioskować, że nie opłaca się przerywać ciągłości ubezpieczenia. Każdy pojazd zarejestrowany w Polsce musi mieć ważną polisę OC. Obecnie stosuje się specjalny system, który jest w stanie w dowolnym momencie wykryć brak ubezpieczenia w przypadku danego pojazdu. Jeśli ktoś zdecyduje się na zakup nowego auta i nie wykupi polisy w dniu zakończenia okresu ochrony umowy podpisanej z towarzystwem ubezpieczeniowym przez poprzedniego właściciela, to niestety musi liczyć się z przerwaniem ciągłości polisy. Skutkuje to oczywiście nałożenia kary finansowej. Błędnym myśleniem jest to, że nieużywany samochód nie musi być ubezpieczony. Może stać on nieużytkowany przez lata, ale nadal konieczne staje się ważne ubezpieczenie OC.